Curry z ciecierzycą – szybkie

curry z ciecierzyca

 

  • SPOSÓB GOTOWANIA SUCHEJ CIECIERZYCY:
  • Uprzednio namoczoną co najmniej 12 godzin i przepłukaną cieciorkę należy gotować w świeżej, nieosolonej wodzie ok. 60 min. Ciecierzycę solimy (1 łyżeczka soli) pod koniec gotowania.

 

 

 

 

 

Ciecierzyca to bardzo wszechstronne warzywo, które zasługuje na miejsce w codziennej diecie.

Ciecierzyca, znana jest także jako groch włoski, fasola garbanzo czy gram bengalski. Jest to roślina strączkowa o niezwykłych właściwościach odżywczych i zdrowotnych.

– Różnorodność:  występuje w różnych odmianach, takich jak kabuli, które są duże i beżowe z cienką skórką i mają łagodny orzechowy posmak, oraz desi, które są mniejsze i występują w różnych kolorach.
– Superfood: ciecierzyca jest uznawana za superfood, ponieważ zawiera duże ilości białka, błonnika, witamin (A, C, E, witamin z grupy B), składników mineralnych (żelaza, miedzi, manganu, cynku, fosforu, wapnia, magnezu i potasu) oraz antyoksydantów.
– Spożywanie ciecierzycy może przyczynić się do obniżenia ciśnienia i poziomu tzw. złego cholesterolu, eliminacji zaparć, poprawy trawienia, regulacji pracy układu nerwowego, obniżenia poziomu glukozy we krwi oraz poprawy stanu włosów, skóry i paznokci.
– Wszechstronne zastosowanie: można ją jeść zarówno na zimno, jak i gorąco. Świetnie sprawdzi się jako składnik gulaszu, kotletów warzywnych, zup, curry, pasztetów, farszów, past czy też sałatek.
– Aquafaba: jest to woda pozostała po gotowaniu ciecierzycy lub zalewa z puszki/słoika z gotowej ciecierzycy. Aquafaba może być ubita na sztywną pianę i używana na przykład jako alternatywa dla jajek w wypiekach.

Hummus: najbardziej znaną potrawą z ciecierzycy jest hummus, rodzaj pasty, którą można przyrządzić z dodatkiem tahini, soku z cytryny, oliwy z oliwek, czosnku i przypraw.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *