Tłuszcze w diecie wegańskiej
Tłuszcze
Tłuszcze to jedna z ważnych grup składników pokarmowych, które pełnią kluczowe funkcje w organizmie człowieka. Dostarczają energii, stanowią ochronę i materiał budulcowy komórek, pomagają wchłaniać witaminy A, D, E i K. Ponadto pomagają w produkcji i regulacji hormonów.
Dostarczenie do organizmu właściwej ilości tłuszczy na diecie wegańskiej nie stanowi większego problemu, gdyż tłuszcze roślinne są łatwo dostępne i w pełni zaspokajają zapotrzebowanie na ten składnik.
Co więcej, tłuszcze pochodzenia roślinnego przynoszą dużo więcej korzyści zdrowotnych niż tłuszcze zwierzęce. Te pochodzenia zwierzęcego zawierają bowiem nasycone kwasy tłuszczowe i przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.
Zasobne w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe są głównie oleje roślinne – olej rzepakowy, słonecznikowy, lniany, olej z pestek dyni, olej z orzechów włoskich, z ziaren sezamu, oliwa z oliwek.
I wszelkiego rodzaju orzechy – włoskie, laskowe, arachidowe, nerkowce, pini, migdały, pestki i nasiona (pestki dyni, ziarna słonecznika) oraz awokado.
Masła orzechowe
Kremy orzechowe, zwłaszcza te wytwarzane z orzechów nerkowca, migdałów lub orzechów włoskich, dostarczają najwięcej zdrowych tłuszczów. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy, które pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL) i zwiększyć poziom „dobrego” cholesterolu (HDL). Regularne spożywanie masła orzechowego może pomóc w utrzymaniu zdrowego serca.
Przeczytaj więcej o masłach orzechowych:
Masło orzechowe czy Nie-masło orzechowe
Może zainteresuje Cię również:
Kuchnia wegańska